Hülya KAYIHAN

Prof. Dr.

Hülya KAYIHAN

Prof. Dr.

Özgeçmiş

1979 yılında H.Ü. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’ndan mezun olduktan sonra Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde 1982 yılında bilim uzmanlığı, 1986 yılında doktora çalışmalarını tamamlamıştır. 1991 yılında doçent, 1996 yılında profesör unvanı almıştır. Duyu bütünlüğü, hemiplejik üst ekstremite rehabilitasyonu ve anipülasyon konularında çeşitli kurslara katılmıştır.

1996-2005 yılları arasında H. Ü. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu müdürlüğü yapmıştır. European Network of Occupational Therapy in Higher Education (ENOTHE)’nin Erasmus projesi içinde düzenlenen toplum temelli rehabilitasyon kurs programında ders vermiş, Erasmus programı kapsamında pek çok ülkede öğretim üyesi değişim programlarına katılmıştır.

H.Ü. Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölüm Başkanlığı, Ergoterapi Anabilim Dalı Başkanlığı, Sağlık Bilimleri Fakültesi Erasmus Program Koordinatörlüğü, European Network Physiotherapy Higher Education Türkiye II. Koordinatörlüğü, European Network Occupational Therapy Higher Education Türkiye Koordinatörlüğü, Bedensel Engellileri Güçlendirme Vakfı Başkanlığı, Hacettepe Mezunlar Derneği Başkanlığı, H.Ü. Engelli Öğrenciler Birim Koordinatörü, Ergoterapi Derneği Başkanlığı yanı sıra World Federation Occupational Therapy ( WFOT)’nin Ergoterapi eğitim programları için minimum standartların revize edilmesi projesinde çalışmaktadır. H.Ü. Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölüm Başkanı, Bel ve Boyun Sağlığı Koruma Programı sorumlusudur.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde İş ve Uğraşı Tedavisi, Endüstride Fizyoterapi, Yönetim ve Organizasyon, Isı-Işık Su derslerine girmektedir. Ergoterapi Bölümü’nde lisans dersleri yanında Bilim Uzmanlığı ve Doktora programında çeşitli derslere girmektedir. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü İş ve Uğraşı Ünitesi sorumlu öğretim üyesidir.

Çalışma Alanı: Ergoterapi (İş ve uğraşı tedavisi), mesleki rehabilitasyon, toplum temelli rehabilitasyon, çalışma kapasitesinin değerlendirilmesi, bel ve boyun sağlığı için ergonomik eğitim, duyu bütünleme tedavisi ve eğitimde yeterliliklerin belirlenmesi