Rıdvan EKMEKÇİ

Prof. Dr.

Rıdvan EKMEKÇİ

Prof. Dr.

Özgeçmiş

Dr. Rıdvan Ekmekçi 24.09.1971 tarihinde İstanbul’da doğdu, ilköğretim ve liseyi Düzce’de bitiren Ekmekçi, yüksek eğitimini Samsun, Eskişehir, Sydney (Avustralya) ve Bolu’da tamamladı. İngilizce ve yüksek lisans eğitimi için 1999’da Avustralya’nın Sydney kentine gitti, burada ulusal düzeyde basketbol hakemliği ve eğitmenlik yaptı.

2001 yılından itibaren Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde 5 yıl süre ile çeşitli birimlerde Spor Uzmanı olarak yaptığı görevlerden sonra 2005’te Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisi olarak göreve başladı. 2009 yılında öğretim üyesi olarak Pamukkale Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölümüne atandı. 2011 yılında Florida Üniversitesi ve Köln Alman Spor Üniversitesinde doktora sonrası çalışmaları için ziyaretçi araştırmacı olarak Amerika ve Almanya’da bulundu. Amerika ve Alman Spor Yönetim sistemleri üzerine araştırmalar ve çalışmalar yaptı.

2015 yılında Sosyal Bilimler, İşletme, Stratejik Yönetim alanından Doçentlik ünvanını alan Ekmekçi, örgütsel psikoloji, stres ve başa çıkma, motivasyon, psikolojik performans, zihinsel antrenman ve gönüllülük konularında çalışmalar yapmaktadır. Bu konular ile ilgili projelerde uzman olarak yer almakta ve bireysel danışmanlık hizmetleri vermektedir. Futbol, basketbol, voleybol, sutopu, hokey, binicilik hakemlerine yönelik araştırma ve seminer çalışmaları mevcuttur. Çeşitli ulusal ve uluslararası hakem seminerlerinde konuşmacı olarak yer almıştır.

1994 yılında başladığı basketbol hakemliğini 2009 yılına kadar sürdürdü. 16 yıllık hakemlik hayatında Türkiye Basketbol 1. ve 2. liglerinde, uluslararası turnuvalarda düdük çaldı. 2000-2001 yılları arası Avustralya Basketbol Federasyonu hakemi olarak NSW ve ABA liglerinde görev aldı. Avustralya’da bulunduğu sürede ayrıca genç hakemlerin eğitmenliğini de üstlendi. Türkiye Basketbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu, Eğitim Kurulu Üyesi, Bölge eğitmeni olarak görev yaptı. 2011-2017 yılları arasında Türkiye Basketbol Federasyonu Teknik Komiseri olarak görev yaptı, 2017 yılında Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) temsilcisi oldu. Uzun yıllar A ve B klasmanı hakem gözlemciliği ve hakem koçluğu ve federasyon eğitim kurulu üyeliği yaptı.

Dr. Ekmekçi 2013 yılında EUROLeague delegesi oldu. 2012 yılında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve UNICEF ortak projesi ile gerçekleştirilen “Spor ve Olimpizm Gönüllüleri Eğitim Merkezi” akademik kuruluna seçildi. 2013’de Türkiye’de düzenlenen FIFA U20 Dünya Şampiyonasının gönüllü eğitmeni ve koordinatörü olarak görev aldı. 2017 Ocak ayında bitirilen Türkiye’nin yürütücü olduğu Almanya, Fransa ve İtalya ortaklığı ile yürütülen “Etkili Hakem Eğitimi” Erasmus+ KA2 projesinde eğitmen ve uzman olarak görev almıştır. Dr. Ekmekçi, Kalkınma Bakanlığı 10. Kalkınma Planı Spor Özel Komisyonu üyeliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı gönüllü eğitmenliği görevlerini yürütmüştür. Türkiye Futbol Federasyonunu “Psikolojik Performans Danışmanlığı” sertifikası ve lisansına sahiptir.

Doktora tezinde hakemlerinin stres kaynakları ve başa çıkma yöntemleri üzerine araştırma yapıp bir metot geliştirdi. Bu konu ile ilgili olarak “Başarılı Hakemliğin Psikolojisi” adlı bir çeviri ve “Hakemlikte Zihinsel Hazırlık” adlı bir de kitabı bulunmaktadır. Ayrıca “Sporda Yönetim ve Organizasyon” kitabının yazarı ve editörüdür. Akademik olarak uluslararası ve ulusal birçok bildirisi ve makalesi bulunan Ekmekçi’nin “Spor Yönetimi” adlı kitapta bölüm yazarlığı da bulunmaktadır. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Spor Yöneticiliği programında okutulan “Spor Yönetimi” ve “Spor Finansmanı” adlı ders kitaplarının da yazarlarındandır. Birçok milli sporcu, klasman hakemi, federasyon ve spor kulübünün danışmanlığını yapan Ekmekçi evli ve iki çocuk babasıdır. Sporun her türlüsünü yapmayı sever, özellikle golf ve basketbol oynamaktan hoşlanır. Sinema ve bilgisayar diğer ilgi alanlarıdır.

Halen Pamukkale Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.