Yeşim ÜNVEREN

Dr. Öğr. Üyesi

Yeşim ÜNVEREN

Dr. Öğr. Üyesi

Özgeçmiş

1998 yılında İstanbul Üniversitesi İ.T.F. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gelişim Nörolojisi Bilim Dalı Yüksek Lisans Programı’nı 2002 yılında tamamladı. 2000-2002 yılları arasında Handicap International ve Cerrahpasa Tıp Fakültesi işbirliği ile yürütülen Occupational Therapy Eğitim ve Supervizyon Programı’nda hem katılımcı hem de çevirmen olarak yeraldı. Bu eğitim ve deneyimi ilk olarak omurilik yaralanmalı bireyler ve cerebral palsili çocuklarda ergoterapi uygulamalarına taşıdı.

2004-2006 yılları arasında Duyu Bütünleme Ekip Koordinatörlüğü görevini yürüttüğü Tohum Otizm Vakfı’nda, 2004 yılında, otizmli çocuklarda duyu bütünleme bozuklukları ve terapisi üzerine eğitim ve yoğun süpervizyon programını tamamladı ve böylece ekibi ile beraber Türkiye’nin ilk duyu bütünleme terapi uygulamalarını başlattı.

Klinik ortamda duyu bütünleme terapisi ve ergoterapinin çocukların gelişimi üzerine etkinliğini deneyimledikten sonra, ergoterapi ve çocuklarda duyu bütünleme bozukluklarının farkındalığının artması ve duyu bütünleme terapisinin Türkiye’de taninip yaygınlaşmasını desteklemeyi amaçladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konuda öncü kuruluşu olan Sensory Integration International – Jean Ayres Klinik’in eğitim programlarına katılara Kennedy Krieger başta olmak üzere Amerika’nın önde gelen pek çok kurumundan süpervizyon eğitimlerini tamamladı ve Türkiye’nin ilk ve tek Duyu Bütünleme Terapi Uygulayıcı Eğitmeni ünvanını aldı.

2007 yılında Prof. Steven J. Cool ile birlikte, uluslararası geçerliliği olan, Duyu Bütünleme Bozuklukları ve Terapisi kurslarini İstanbul’da ilk kez açtı. Sonraki yıllarda kursları düzenli devam ettirerek yüzlerce profesyonele eğitim verdi ve vermeye devam ediyor.

Pediatrik rehabilitasyon alanındaki klinik uygulamalarını geliştirebilmek amaçlı yurtdışından aldığı pek çok farklı eğitime ek olarak, klinisyenlikteki deneyimini akademik platforma taşıyabilmek amacı ile önce Thomas Jefferson Universitesinde Klinik Doktora Programı’na başlamış, sonrasında Medipol Universitesi’nde Sinirbilim Doktora Programı’nda tez çalışmalarını sürdürmektedir.

Pediatri alanındaki 20 yılı aşkın klinik deneyimini, kurucusu olduğu Temas Çocuk Merkezi’nde sürdürmenin yanı sıra güncel ve kanita dayalı çalışmaları desteklemek ve yaygınlaştırmak amacı ile Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Araştırma Merkezi ve Dr. Lucy Jane Miller ve Dr Stephen Camarato önderliğinde SPD Foundation desteği ile araştırmalarına da devam etmektedir.